Warning: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; vB_XML_Parser has a deprecated constructor in ..../includes/class_xml.php on line 52

Warning: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; vB_XML_Builder has a deprecated constructor in ..../includes/class_xml.php on line 689
هدف از خلقت انسان؟؟ [بایگانی] - انجمن علمی فرهنگی ژرفا

PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هدف از خلقت انسان؟؟mohammadd
18-08-2012, 03:53 AM
سلام می خواستم بدونم با وجود دنیای به این بزرگی خدا واسه چی انسان را خلق کرده،ما انسان های گناهکارو؟

hossein
21-08-2012, 03:48 AM
با سلام ، خداوند خود در این آیه می فرمایند : ما جن و انس را خلق نکردیم مگر برای عبادت ...
وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ (56) ، سوره الذاریات
-----------------------------------------------------------------------
وقتی به سراغ تفاسیر این آیه می رویم :

اول :وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ، ما أُرِيدُ مِنْهُمْ مِنْ رِزْقٍ وَ ما أُرِيدُ أَنْ يُطْعِمُونِ، إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ‏ جن و انس را نيافريدم مگر آنكه مرا به يكتائى پرستش كنند و ما از خلقت آنها هيچگونه سودى در نظر نداشتيم و نه رزق و طعامى براى خود و ديگر مخلوقات اراده ننموديم و نسبت داد اطعام را به نفس خود چه تمام خلايق عيال و روزى خور پروردگار باشند و هر كس طعام بدهد بعيال كسى مانند آنست كه بخود او داده از اين جهة اطعام نمودن خلايق را نسبت بخود داد همانا خداوند به تنهائى روزى دهنده و بخشنده خلق است پس محتاج بمعين و ياورى نيست چه او صاحب قوت و اقتدار هميشگى است. (تفسیر جامع-ج6-ص444)

پس ابتدا نتیجه می گیریم خداوند بی نیاز از هر چیز است و اگر ما را آفریده لطفی به ما کرده و لطف بزرگتر اینکه اجازه عبادت کردن خود را به ما داده است ، اجازه داده تا " عبد " او شویم ...


دوم : جنّ و انس را نيافريدم مگر براى عبادت و از تمامشان جز عبادت چيزى نخواستم، و مقصود از آفرينش جنّ و انس اين بوده كه آنها را در معرض ثواب قرار دهم و آن جز با انجام عبادات به دست نمى‏آيد.
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ تعليم مى‏فرمايد كه اى بندگان، چون شما براى عبادت مخلوقيد كه وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ‏.
پس در مقام عبوديت كه محل قرب مناجات است با من كه معبود به حق و قبله حقيقى شمايم، حمد گوييد مرا به اعتراف به اين كه حقيقت حمد مطلق و ثناى بحق، مخصوص است معبودى سرمدى و خداوند ازلى ابدى را كه اوست مستحق ثنا و سزاوار محمدت بى‏منتها، و پاك است از هر چه در او شايبه ذم تصور توان كرد، و منعم حقيقى عالميان و رزاق و پرورنده ايشان است، و جز او پروردگار بحق و خداوند مطلق نيست. (فصل معنای الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ - ص490)

" از این تفسیر در میابیم که هدف نهایی ما رسیدن به قرب خداست ما آمده ایم تا در سایه عبادت خدا به معرفت و کمال برسیم به کمال روح و پتانسیل هایی که در انسان وجود دارد و انسان آنها را با عبادت خدا کسب خواهد کرد و لحظه به لحظه غرق در قرب خدا و آرامش و سعادت و کمال می شود و این کار با عبادت خدا انجام خواهد شد ... "

معنای عبودیت : عبودت خاص و آن عبوديت است ارادة و اختيارا، و در آن نافرمانى و سركشى ممكن است: إِنَّ عِبادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطانٌ إِلَّا مَنِ اتَّبَعَكَ. اى درويش! خالق خلق را براى اين بندگى آفريده: وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ‏ . انبيا و ملائكه ازين بندگى استنكاف نداشتند: لَنْ يَسْتَنْكِفَ الْمَسِيحُ أَنْ يَكُونَ عَبْداً لِلَّهِ وَ لَا الْمَلائِكَةُ الْمُقَرَّبُونَ. اوليا و مومنان سر مباهات و مفاخرت برين بندگى برافراشتند: يا عِبادِ لا خَوْفٌ عَلَيْكُمُ الْيَوْمَ وَ لا أَنْتُمْ تَحْزَنُونَ. حضرت پيغمبر ما- صلى اللّه عليه و آله و سلم- با آنكه خواجه كاينات بود خود را به بندگى ياد كرد: «أ فلا أكون عبدا شكورا». خداوند- تعالى- نيز در شب معراج او را بدين نام خواند: سُبْحانَ الَّذِي أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ. ( تفسیر جواهر - معنای عبودیت - ص 666 )

mhdyar
07-09-2012, 11:42 PM
خداوند به رحمت خود ما را خلق كرد و هستي داد
به رحمت خود به ما محبت مي كند و بخشش مي كند و نعمت مي دهد

خلق كرد تا تفضل كند.

313
14-09-2012, 06:18 PM
با سلام . مگر نمی فرماید که خلق کردیم تا او را بیازماییم ؟؟؟

mhdyar
15-09-2012, 03:58 PM
عبادت خدا و آزمايش خدا و . . . از جهت آنست كه بيشتر رحمت و تفضل كند

313
15-09-2012, 08:38 PM
اگه قصدش رحمت است که نمی فرماید " یمدهم فی طغیانهم " " ختم الله علی قلوبهم "
رحمت برای مخلوقات مختلف تعریف های مختلف داره ، به برخی رحمت می دهد و به برخی ...

mhdyar
22-09-2012, 02:48 PM
اصل وجود و تمام نعمتهاي معمول كه خدا در اختيار مومن و كافر قرار داده نعمت است اين تهديد ها هم نعمت است تا افراد با اختيار خود، با عمل زشت خود، غضب خدا را نخرند.